Artykuł sponsorowany

7 rzeczy, które warto mieć na uwadze przy zakupie glanów dla dziecka

7 rzeczy, które warto mieć na uwadze przy zakupie glanów dla dziecka

Zakup odpowiedniego obuwia dla dziecka może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy chodzi o tak charakterystyczne buty jak glany. Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, aby zapewnić dziecku komfort i bezpieczeństwo podczas noszenia tego rodzaju obuwia. Oto 7 kluczowych kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze glanów dla swojego pociechy.

Materiał wykonania

Wybierając glany dla dziecka, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Najlepszym wyborem będzie naturalna skóra, która zapewnia odpowiednią wentylację i dopasowuje się do kształtu stopy. Skórzane buty są również trwałe i odporne na uszkodzenia, co jest istotne w przypadku dzieci, które często biegają i szaleją na podwórku, przez co ich obuwie jest bardziej narażone na zniszczenie, niż w przypadku dorosłych.

Rozmiar i dopasowanie

Dobrze dobrany rozmiar to klucz do komfortu noszenia glanów przez dziecko. Buty powinny być ani za ciasne, ani za luźne – najlepiej jest zostawić około 0,5 cm przestrzeni między palcami a końcem buta. Warto także sprawdzić szerokość obuwia, aby uniknąć ucisku na stopę oraz sprawdzić, czy cholewka nie powoduje otarć na kostce.

Wkładka i amortyzacja

Wkładka w glanach dla dzieci powinna być wykonana z materiałów oddychających, takich jak skóra czy materiały syntetyczne o właściwościach antybakteryjnych. Amortyzacja jest również ważna, zwłaszcza jeśli dziecko nosi glany przez dłuższy czas – warto zwrócić uwagę na grubość podeszwy oraz ewentualne zastosowanie pianki amortyzującej.

Wygodne zapięcie

Chociaż tradycyjne glany posiadają sznurowadła, dla dzieci, szczególnie tych mniejszych, warto rozważyć obuwie z alternatywnymi zapięciami, takimi jak rzepy czy zamek błyskawiczny. Dzięki temu dziecko będzie mogło samodzielnie zakładać i ściągać buty, a rodzic nie będzie musiał martwić się o ewentualne potknięcia spowodowane rozwiązaniem sznurowadła.

Styl i design

Glanów dla dzieci można znaleźć w różnych stylach i kolorach – warto wybrać obuwie, które będzie pasować do gustu dziecka oraz reszty jego garderoby. Warto także sprawdzić, czy glany dziecięce mają wzór lub logo ulubionych postaci z bajek czy filmów, co może zachęcić dziecko do chętnego noszenia glanów.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Przy wyborze glanów dla dziecka warto pamiętać o aspektach związanych z bezpieczeństwem. Podeszwa buta powinna być antypoślizgowa, aby zapobiec ewentualnym upadkom na śliskiej nawierzchni. Ponadto warto zwrócić uwagę na elementy odblaskowe, które poprawią widoczność dziecka na drodze, szczególnie podczas wieczornych spacerów.

Trwałość i łatwość czyszczenia

Dzieci często niszczą obuwie szybciej niż dorośli, dlatego warto zwrócić uwagę na trwałość glanów dziecięcych. Szwy powinny być mocne i solidne, a podeszwa dobrze przytwierdzona do cholewki. Łatwość czyszczenia to kolejny istotny aspekt – najlepiej wybrać glany, które można czyścić za pomocą wilgotnej ściereczki lub specjalnych preparatów do skóry. Dobrze je też zaimpregnować przy zastosowaniu przeznaczonych do tego preparatów.